Hamilelikte sigara içmenin zararları

hamilelikte

Sigara ile hayatımızın her anında karşılaşmaktayız. Hem içen hem de içmeyen insanların hepsi sigaradan etkilenmektedir. Özelliklede doğmamış bebekler dahi anne karnında etkilenmektedir.Sonuçta anne karnındaki bebekler beslenmeyi anneden alıyor.Yapılan birçok ankette hala hamile iken sigara kullanıma devam eden anneler vardır. Bu anne adayların henüz anne karnındaki bebeğin ne kadar etkilendiğinin farkında olmadığından dolayı hamilelikte sigara içmeye devam ediyor. Çünkü sigara kullanımı bebeğin ölümüne dahi yol açacak derecede kötüdür.

Hamilelikte sigara içmenin zararları nelerdir?

Sigara içinde bilindiği gibi oldukça zararlı kimyasal maddeler bulunuyor. Yapılan çalışmalarda 2500’e kadar zararlı madde bulunduğu açıklandı. Bu bütün zararlı kimyasallar hamilelikte sigara kullanan annelerin karnındaki bebeğe olumsuz yönde etki ederek, gelişimlerini engelliyor. Doğum gerçekleşince, sigara kullanan annelerin bebekleri, kullanmayanlara oranla vücut direncinin düşük olduğu gözlendi. Hatta bebeğinizi emzirirken dahi süt yoluyla bebeğe bu zararlı maddeler bebeğe geçmektedir.

gebelik

 

Hamilelik döneminde hem kendiniz hem de bebeğiniz için bir adım atarak sigara kullanmayı bırakmalısınız. Unutmayın ki bu Dünya’da sahip olduğunuz en güzel varlık bebeğinizdir. Sizin bir parçanızdır. Bu yüzden onun sağlığını tehlikeye atmaya hakkınız olmamaktadır.Sadece sigara değil hamilelik belirtileri ile ilgili şüpheniz dahi olsa kendinize dikkat etmeniz gerektiğini unutmayınız.Sonuçta çocuklarımız için yaşıyoruz.

Hamilelikte Sigara Kullanımı adlı bu makalemizde anne adaylarını bilgilendirmek istedik…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*