Hamilelikte Baş Dönmesi ve Bayılma

Hamilelikte baş dönmesi

Gebelikle birlikte tamamen değişen hormonal durumun etkisi sonucu, hamileler kendilerini farklı bir süreçte bulurlar. Pek çok konuda fazlaca hassas tutum sergilemeleri gebeliğin normal belirtileri olarak görülür. Bununla birlikte gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen hamilelikte baş dönmesi, bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk ve bayılma gibi durumlar da gebeyi hem fiziksel hem de ruhsal yönden zorlayıcı olabilmektedir.

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur

Gebeliğin genellikle ilk dönemlerinde meydana gelen bu rahatsızlıkların nedenlerine bakıldığında, hızla büyüyen rahmin normalden daha fazla kana ihtiyaç duyması ile beynin de dahil olduğu pek çok organa kan akışında aksaklıklar meydana geldiği görülür. İşte böyle durumlarda baş dönmesi ve bayılma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Gebelik dönemlerinde doktorların hamile kadınlara ani hareketlerden kaçının diye tavsiye vermesinin asıl nedeni işte budur. Oturan bir gebenin aniden ayağa kalkması ile kan basıncı düşer ve kısa bir süre beyne kan gidemez ya da çok az gider, işte bu durumlarda baş dönmesi ve bayılma görülme olasılığı yüksektir. Bu nedenle hamilelik dönemlerinde kadınların yavaş ve sakin hareket etmeleri önem taşımaktadır.

Gebelikte baş dönmesi ve bayılmanın nedenlerinden biri de kan şekeri düşüklüğü olabilir. Bu nedenle hamilelik süresince aç kalmamaya ayrıca az ve sık beslenmeye özen gösterilmelidir. Böylece hem anne adayı çok yemek yemeyerek fazla kilo almaktan kurtulur hem de aç kalmamış olarak kan şekeri düşüklüğünün önüne geçmiş olur.

Gebelikte baş dönmesi ve bayılma durumları çok sık tekrarlıyor ve yanında başka rahatsızlık belirtileri de görülüyorsa mutlaka uzman doktora detaylı bir muayene olmak gereklidir. Nörolojik problemlerin de göstergesi olabilen bu rahatsızlıklar sık ve aşırı olduğunda çok da hafife alınacak şikayetler değildir.

Hamilelikte baş dönmesi için alınabilecek önlemler nelerdir?

Öncelikle gebelikle birlikte yaşam tarzında ufak değişiklikler yapmak her açıdan olumlu olacaktır.

  • Aç kalmamaya özen gösterilmelidir.
  • Düzenli bir uyku ve dinlenme rutini oluşturulmalıdır.
  • Ani hareket etmemeli, oturup kalkarken bir yerlerden tutunarak sakince hareket edilmelidir.
  • Kansızlık problemi olanların doktor reçetesi ile kan ilacı kullanması gereklidir.
  • Bol su içmeye özen gösterilmelidir.
  • Ayaklar yukarda kalacak şekilde dinlenmek kan akışını kolaylaştıracaktır.

Gebelikte baş dönmesi sık görülse de bayılma durumu çok rastlanılan bir rahatsızlık değildir. Baygınlık hissi bilincin açık olması sebebiyle çok tehlikesi olmasa da bayılma durumu bilinç kaybolması nedeniyle hassas bir durumdur ve acilen doktora başvurulması gereklidir.

Kaynak:

http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/headaches-and-pregnancy/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*