Hamilelik Psikolojisi ve Stres

Hamilelik bir kadının hem bedensel hem de ruhsal değişimlerin yaşandığı 9 aylık bir süreçtir. Bu süreçte anne adayları farklı hamilelik psikolojisi yaşar. Çünkü bazı anne adayları, oldukça kolay bir hamilelik yaşarken, bazı anne adayları ise zor bir hamilelik süreci geçirir. Bundan dolayı duygularındaki değişimleri de anlamak gerekir.

Hamilelik Psikolojisi ve Gebelikte Stres

Hamilelik psikolojisinde anne adaylarımız bazı duygular yaşarlar: Bunlar:
1. Stres
2. Duygusal hassasiyetlik
3. Endişe
4. Korku
5. Ağlama sorunları
6. Alınganlık
7. İlgi, sevgi ve fazla beklenti

Anne adayları ilk aylarda yaşadıkları sağlık sıkıntıları yüzünden stresli olmaktadır. Bulantılar, ağrılar onları zorladığından, strese girerek, sinirli olabilmektedir. Duygusal olarak da oldukça hassasiyetlik yaşayarak, her şeyi problem yapabilirler. En önemsiz konularda dahi oldukça duygusal olurlar. Bunun yanında ilk aylarda bebeğini kaybetme endişesi ve korkusunu yaşarlar. Hele bir de önceki hamileliklerinde düşük yapmış bayanlarda bu durum daha çok yaşanır.

Hamilelik psikolojisi konusunda en çok yaşanan ve eşlerinde bu durumdan rahatsız oldukları konu ağlama sorunlarıdır. En ufak konularda dahi ağlayarak kendini rahatlatmak isteyen anne adayları vardır. Duygularının hassasiyetini ağlayarak atlatmak isterler. Alınganlıkları ise son safhada olduğundan özellikle hamile annelerin yakınları ve eşi bu konuda anlayışlı olmalıdır. Eşlerinden bu süreçte ilgi, sevgi ve alaka bekleyerek daha çok sevilmek isterler. Bu yüzden anne adaylarının hamilelik psikolojisine dikkat edip, fazla kötü duygular yaşamaktan kaçınıp bebeklerinin bu durumdan etkileneceğini unutmamalılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*