Göz Bozukluğunun Sebepleri

Göz bozuklukları uzak yada yakını görememe şeklinde seyrettiği gibi diğer göz bozuklukları da bir takım nedenlerle ortaya çıkar. Çok okuma, genetik bazı faktörler ve bilgisayarlarla yakından ilgili olma durumları göz bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olur. Bazı durumlarda göz bozuklukları yaşla beraber ortaya çıkar ve tamamen yaşlanmaya bağlıdır.

1- Miyop olan kişilerde göz sorunlarının ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden biri de; çok okumaktır. Okuma süresi ne kadar fazla ise miyop probleminin ortaya çıkması o kadar erken olur. Bu göz problemini yaşayan kişiler genellikle okul çağında olan çocuklar ve gençlerdir.

images (2)

2- Hipermetrop olan kişilerde ise büyüklerde zor okuma uzak yada yakını tam olarak algılayamama problemleri vardır. Hipermetrop probleminin genellikle kalıtsal olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle küçük çocuklarda bile hipermetrop rahatsızlığına rastlanır. Kişiler görmekte zorlandıkları için gözlerini kısarak bakmayı tercih ederler. Küçük çocuklarda şaşılık olarak da kendini belli edebilir.

images (1)

3- Astigmat rahatsızlığı ise daha çok bulanık görme yada çift olarak görme şeklinde ortaya çıkar. Astigmat olan kişilerin miyop ve hipermetrop karışımı göz rahatsızlıkları bulunmaktadır. İleri derecede astigmat yaşayan kişiler tedavi edilmezse göz tembelliği problemi yaşayabilirler.

keratokonys4

4– Presbiyopi rahatsızlığı yaşayan kişilerde ise yaşla beraber gelen yakını görememe bulgularına rastlanmıştır. Bu nedenle çeşitli gözlükler kullanılarak tedavi edilir. Bu göz rahatsızlığı daha çok 35 ile 45 yaşları arasında başlar. 70 yaşına kadar devam eden bu rahatsızlığın belli yaşlarda ilerlemesi son bulur. Yaşla beraber göz merceği görevini yapamaz hale gelir ve yakındaki cisimler zor seçilir.

,headline

5- Göz rahatsızlıklarının ortaya çıkmasının nedenleri kornea ve göz merceğinden kaynaklansa da kimi zaman bu problemler genetikle de ilgilidir. Anne ve babanın gözlük kullandığı bir ortamda bazı çocuklarında genetik olarak görme bozukluğu çektiği görülmüştür.

,goz-agrisina-iyi-gelen-bitkiler

6- Yaşla birlikte görme problemlerine neden olan katarakt rahatsızlığı daha çok ileri ki yaşlarda ortaya çıkar. Ufak bir operasyonla önüne geçilebilecek olan katarakt rahatsızlığı fark edildiğinde derhal tedavi edilmelidir.

glokom_hastaligina_yeni_tedavi_onerisi13757079180_h1059129

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*