Gebelikte Yüzde Renk Koyulaşması

Hiperpigmentasyon olarak adlandırılan ciltte meydana gelen renk koyulaşması, gebelik sürecinde ortaya çıkan bir durumdur. Gebelerin çoğunda görülen bir durum esmerlerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Deride meydana gelen bu koyulaşma, belirli bölgelerde çok daha belirgin hale gelebilir.

Cilt Renginde Koyulaşma Görülen Bölgeler

Gebeler genellikle bu renk koyulaşmasına ilk hamileliklerinde oldukça şaşırırlar. Ancak bu renk değişimlerinin çoğu geçici durumlardır. Koyulaşan bölgeler ise şu şekildedir:

Meme Başı Koyulaşması:Gebelikte bu bölgede oldukça belirgin bir koyulaşma meydana gelir. Bu koyuluk emzirme sürecinde de devam edebilir ancak ardından normale dönüş gerçekleşir.

Linea Nigra: Göbek deliği üzerinden dik bir şekilde geçen, göğüs altından kasıklara kadar uzanan gebelik çizgisidir. O bölgede beliren adeta kahverengi renkte çok belirgin bir koyulaşmadır. Bu çizgi her gebe kadında görülmektedir.

Genital Bölge Koyulaşması: Genital bölge ve çevresinde de belirgin koyulaşmalar bu dönemde görülebilir.

Koltukaltı Koyulaşması: Koltukaltı normalde de koyu olmakla birlikte gebelikle birlikte koyulukta artış gözlemlenir.

Yüzde Renk Koyulaşması: Gebelikte bazı kadınların yüzlerinde özellikle de göz çevresinde ve elmacık kemiklerde meydana gelen cilt koyulaşması, halk arasında “sis” olarak adlandırılmaktadır. Güneşte korunmasız kalmakla artan bu lekelere dikkat etmek gereklidir, çünkü kalıcı olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Gebelik süresince güneşten korunmalı, gebelik sonrasında da bu lekeler tedavi edilmeye çalışılmalıdır.

Gebelikte meydana gelen bu renk değişiklikleri ve beraberinde benlerin oluşması ve çoğalması gibi durumlarda başka herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmadığını anlamak için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Her ne kadar normal kabul edilse de bazen bu renk değişimleri cilt kanseri işareti olabilmektedir. Hamilelikte bu ihtimal her ne kadar düşük olsa da, tedbirli olup, doktor görüşüne başvurmakta fayda vardır.

Renk Koyulaşmasının Nedenleri

Genetik boyutu da olan bu değişimlerin nedeni, melanin pigmentinin bu bölgelerde artış göstermesidir. Yüzdeki lekelerin artması ve belirginleşmesinin nedeni ise güneşe maruz kalmaktır.

Cilt Lekelerinden Korunma Yolları

  • Güneşten korunmak son derece önemlidir. Bunun için her gün hamilelere uygun güneş koruyucu kremler ile özellikle yüz bölgesini korumak önemlidir.
  • Bu lekelerin çoğu hamilelikten sonra kendiliğinden geçecek olsa da öncesinde önelm almakta fayda vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*